Gyerekkorom óta nem múlt el úgy karácsony, hogy ne készült volna töltött káposzta. Szent este mindig ez a vacsora, előtte pedig sült hal. Mind a mai napig anyukám főzi, de idén megkértem, hogy csináljuk együtt, mert meg akartam tanulni. A mai napig titokban mindig én kapom az első káposztát, hogy megkóstoljam elkészült-e. Nincs is szebb attól, mint amikor a fát díszitjük, és már az egész házban érezni a frissen sült beigli és kalács illatát és a még rotyogó töltött káposztáét.
Hozzávalók: 1 kg darált sertéshús 1 csapott csészet rizs 2 közepes hagyma 0,5 dl olaj 1 tojás só, bors pirospaprika savanyú káposzta füstölt kolbász füstölt tarja és sonka
A darált sertéshúshoz hozzáadjuk a nyers rizst, a fűszereket, az üvegesre pirított hagymát, olajat, tojást és jól összedolgozzuk.A káposztaleveleket feldaraboljuk, kiáztatjuk és megtöltjük. A fazék aljára apró káposztát teszünk, majd egy réteg töltött káposztát, felszeletelt füstölt sonkát, tarját és kolbászt.Majd a tetejére egy evőkanál cukrot teszünk, felöntjük vízzel és a tetejére egy tányért rakunk. Forrástól számítva 2 órán keresztül lassú tűzön főzzük.
Nálunk a zserbó is a karácsonyi sütemények közé tartozik, valószínűleg a rengeteg dió miatt. A receptet anyukámtól kértem ismét, hiszen az ő zserbója a kedvencem.
Hozzávalók: 530 g liszt 1 tojás + 1 tojássárgája 75 g cukor 250 g vaj 50 g zsír 1 dl tej 10,5 g élesztő csipet só csipet sütőpor töltelékhez: lekvár 1 kg dió 300 g cukor
Az élesztőt kevés cukorral felfuttatjuk. A lisztet elmorzsoljuk a vajjal és a zsírral, hozzáöntjük a megkelt élesztőt, a cukrot a tojást, a sót és a sütőport, majd jól összedolgozzuk. A tésztát 4 egyenlő részre osztjuk és a sütőlemez méretére nyújtjuk és megkenjük lekvárral és meghintjük a dió és cukor harmadrészével. Így folytatjuk míg elfogynak a lapok. A tetejét megszúrkáljuk és egy órát kelesztjük. Előmelegített sütőben világosra sütjük. Ha kihűlt a tetejére csokoládét olvasztunk.
Egyetlen karácsony sem múlhat el beigli nélkül! Hiába sül mindig tengernyi aprósütemény, mindig a beigli fogy el a leghamarabb, abból is a mákos, a dióst édesapámmal csak úgy mond akkor esszük meg "ha már nincs más". Ez annyit jelent, hogy a mákos pite is elfogyott. Édesanyám viszont a dióst sokkal jobban szereti, ő szinte csakis abból eszik, de persze a mákosat is megkóstolja, amolyan minőségellenőrzés gyanánt. Szenteste a kötelező töltött káposzta után mindig lecsúszik legalább két szelet mákos beigli. Idén megkértem édesanyám,hogy bizony tanítson meg engem is bejglit sütni.
Hozzávalók: 500 g liszt
250 g vaj
2 tojás
50 g cukor
20 g élesztő
1 dl tej
só
a töltelékhez:
300 g mák
200 g cukor
50 g búzadara
3 dl tej
8 g vaníliacukor
citromhéj
300 g dió
200 g cukor
16 g vaníliacukor
citromhéj
100 g vaj
1 dl tejföl
Az élesztőt a langyos tejjel és egy kevés cukorral felfuttatjuk. A lisztet a vajjal elmorzsoljuk és hozzáadjuk a felvert tojásokat, az élesztős tejet és a cukrot majd összedolgozzuk. Két órán át pihentetjük, aztán 4 cipót formálunk belőle.
A máktölteléket úgy készítjük, hogy a a tejet felforraljuk, hozzáöntjük a búzadarával és cukorral elkevert darált mákot, összefőzzük és hagyjuk kihűlni, majd belekeverjük a citromhéját. A diótöltelékhez a darált diót összekeverjük a cukorral, citrommal és vaníliával. A kinyújtott tésztára terítjük és meglocsoljuk a olvasztott tejfölös vajjal. Feltekerjük, megkenjük felvert tojással és az oldalát megszúrkáljuk.180°C-on (légkeverés) 35 percig sütjük.
Számomra ez a világ legeslegfinomabb mákos süteménye. Imádom a mákot, de ez nem volt mindig így. Hála az ovódának és a sós mákos tésztának, amit biztosan soha de soha nem fogok elfelejteni. Miatta évekig nem mertem se a mákos beiglit se ezt a pitét megkóstolni, és mondhatnom nagyon sokat veszítettem! Most viszont bepótolok minden lemaradást! A karácsony nem is igazi karácsony enélkül a sütemény nélkül.
Hozzávalók: 400 g liszt 200 g vaj 1/2 csomag sütőpor néhány evőkanál tej 50 g cukor a töltelékhez: 500 g mák 400 g cukor 6 dl tej 100 g búzadara lekvár citromhéj 4 tojásfehérje
A hozzávalókat összegyúrjuk és két lapba kinyújtjuk. Az egyiket tepsibe tesszük, majd megkenjük baracklekvárral. A tejet felforraljuk a cukorral, a mákot a búzadarával belefőzzük. Ha kihűlt hozzáadjuk a citromhéjat és a felvert tojásfehérjét.Az alsó lapra kenjük a tölteléket és betakarjuk a felsővel.180°C-on (légkeverés) 35-40 percig sütjük.
Egy újabb sütemény recepet anyukámtól, amiben a csokoládé krém szerintem egyszerűen isteni!
Hozzávalók: 500 g liszt 250 g vaj2 tojás 2 ek. kakaó 1 kk szódabikarbóna 1 kk citromlé 1 citrom 160 g porcukor 16 g vaníliacukor
Összegyúrjuk és formára szaggatjuk majd kisütjük. Csokoládékrémmel megkenjünk, tetjét bevonjuk olvasztott csokival. A csokikrémhez 2 egész tojást 15 dkg porcukorral 6 g vaníliáscukorral habosra keverünk, hozzáadunk 7,5 dkg keserűcsokoládét gőz felett addig kevergetjük míg megsűrűsödik. Ha kihűlt hozzáadunk 20 dkg vajat.
Ezek a mogyorós csókok anyukám receptje alapján készültek. Bizony ezek a kis falatkák nagyon hamar el szoktak fogyni. Hiszen ha egyet bekapunk, már nyúlunk is a következő után!
Hozzávalók: 200 g liszt 100 g darált mogyoró 150 g vaj 150 g cukor citromhéj 1 tk rum lekvár csokoládé
A tésztához való alapanyagokat összedolgozzuk és hideg helyen fél órát pihentetjük. Fél cm vastagra kinyújtjuk és kiszaggatjuk. Világosra sütjük és kettőt lekvárral összeragasztunk, tetejét olvasztott csokival bevonjuk és egy fél diót nyomunk a tetejére.
Gyerekként egyik karácsony alkalmával megajándékoztam anyukámat egy süteményes könyvvel, igaz én sokkal többször lapozgattam, mint ő. Sőt, soha ha de soha nem is sütött belőle semmit. Anyukám inkább improvizálni szeret sütés terén, hatalmas tortákat és más "éppen abból ami otthon van" süteményeket szokott sütni. Bizony, egyik finomabb, mint a másik. Persze azért a klasszikusokat sem hagyja ki, mint a krémes vagy dobos torta és így tovább. Ezt a süteményt abból a bizonyos könyvből már jó régen kinéztem magamnak, és csak most érkezett el az ideje, hogy megsüssem.
Hozzávalók: 300 g liszt 1 tk sütőpor 16 g vaníliacukor 130 g cukor 2 tojás 130 g vaj 4 ek. baracklekvár a töltelékhez: 200 g vaj 200 g cukor 4 ek. víz 150 g őrölt mandula 125 g vagdalt mandula
A tésztához a puha vajat cukorral, vaníliával, tojással összekeverjük, hozzáadjuk a lisztet és a sütőport és simára gyúrjuk. A kinyújtott tésztára lekvárt kenünk. A tetejére a vajat a cukorral, vaníliával és a vízzel felolvasztjuk és belekverjük a mandulát. Hűlni hagyjuk és a tészta tetejére kenjük. 180°C-on (légkeverés) 20-30 percig sütjük.A tésztát hűlni hagyjuk, aztán négyzetekre majd szeletekre vágjuk. Olvasztott csokoládéba mártjuk a sarkokat.
Idén vágtam neki először annak, hogy magam készítsek karácsonyra süteményket. Válogattam innen-onnan néhány receptet aztán pedig szép sorban elkezdtem. Ez a süteményt igazán könnyű elkészíteni. Csupa kókusz az egész.
Hozzávalók: 4 tojásfehérje csipet só 8 g vaníliacukor 70 g cukor 150 g porcukor 1 citrom 1 tk keményítő 50 mm átmérőjű ostyalapok 250 g kókuszreszelék
A tojásfehérjét egy csipet sóval felverjük, apránként hozzáadjuk a vaníliát, a cukrot és az átszitált porcukrot.Belekeverjük a kemenyítőt, a citromhéját és a kókuszreszekéket. Egy kiskanál segítségével az ostyalapokon elosztjuk a masszát. Előmelegített sütőben 150°C-on (légkeverés) 10-12 percig sütjük.
Jó néhány évvel ezelőtt kaptam ezt a receptet, méghozzá még azelőtt, hogy Svájcba költöztem volna. Ugyanis a gimnáziumban egy évre csatlakozott hozzánk egy svájci diáklány, aki aztán az ünnepek közeledtével egy adag fahéjas csillaggal kedveskedett az osztálynak. Igaz, akkoriban nem igazán érdekelt még a főzés, de a receptet elkértem tőle. Idén először sütöttem meg, méghozzá a szomszéd kislánnyal, aki nagy lelkesedéssel kente egyik csillagot a másik után.
Hozzávalók: 300 g darált mandula (héjas)
100 g porcukor 50 g liszt 2 teáskanál fahéj 2 tojásfehérje a glazúrhoz: 1 tojásfehérje 85 g porcukor
A csillagokhoz gyúrjuk össze a hozzávalókat és tegyük a hűtőbe 1-2 órára. Ezután két fólia között nyújtsuk ki és szaggassunk ki csillagokat. A glazúrhoz verjük fel egy csipet sóval a tojásfehérjét, majd adjuk hozzá kis adagokban a porcukrot és verjük fényes habbá. Kenjük meg a kiszaggatott csillagokat a glazúrra és süssül 170°C-os sütőben (alul-felül sütés, ne légkeveréssel, különben megbarnulhat a glazúr, és a süti még meg sem sült) kb. 10-12 percig.
Van egy svájci karácsonyi sütemény, a Brunsli, ami étcsokoládéból készül. Annak mintjára készült ez fehér csokoládéból.
Hozzávalók: 90 g fehér csokoládé 140 g cukor 180 g mandula fahéj 1 citrom leve 2 ek sherry 8 g vaníliacukor
A csokoládét lereszeljük, hozzáadjuk a cukrot, mandulát, ízlés szerinti mennyiségű fahéjat, citromlét, sherryt és vaníliát. Tésztát gyúrúnk belőle, amit 1 órán át a hűtőben pihentetünk. A tésztát két fólia közé kb. 1 cm vastagra kinyújtjuk és kiszaggatjuk. A formát márthatjuk kakaóporba. A kiszaggatott tésztát sütőlapra helyezzük és 6-7 órát állni hagyjuk. Előmelegített sütőben 250°C-on 3-4 percig sütjük.
Bár szeretem a gorgonzolát, karakteres íze miatt néha szívesen keverem össz egy kis mascarpone-val. Ez a szósz is így született.
Hozzávalók: 50 g gorgonzola 50 g mascarpone 1 salotta 1 dl fehérbor dió papardelle só, bors
Egy kávéskanálnyi olajon megdinszteljük a hagymát és felöntjük fehérboral, majd hagyjuk hogy a fele elfőjön. Ezután hozzáadjuk a gorgonzolát és a mascarpone-t. Sózzuk, borsozzuk és 2-3 percig főzzük. A megfőtt pappardelle tésztával tálaljuk, tetejét durvára vágott dióval szórjuk meg.
Fűszeres sütemény egy különleges gyümölcs, a datolyaszilva felhasználásával.
Hozzávalók: 50 g datolyaszilva 5 g sütőpor 250 g liszt 1 g fahéj 1 g szerecsendió 1 csipet só 1 tojás 115 g vaj 100 g mandula
A datolyaszilvát meghámozzuk, felkockázzuk és pürésítjük. Hozzákeverjük a sütőport. A lisztet összekeverjük a fűszerekkel, sóval. A vajat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a tojást és a datolyaszilvapürét. Ezután belekeverjük a lisztes keveréket és a durvára vágott mandulát. A tepsibe kiskanállal halmokat rakunk és előmelegített sütőben 180°C-on 10-15 percig sütjük.
Pillangóra emlékeztet az az elegáns desszert. Viszont azt kell mondanom számomra kicsit túl citromos volt, pedig imádom a citromot. Hozzávalók: 25 g liszt 75 g cukor 1 csipet só 30 g darált mogyoró 1 citrom leve 25 g vaj 100 g ricotta 1 fél lime leve 2 ek bodzaszörp 100 ml tejszín 1 cs. vanília A lisztet, cukrot, sót, mogyorót összekeverjük. Hozzáadjuk a hideg olvasztott vajat és a citromlét és 1 órára a hűtőben állni hagyjuk. Egy sütőpapírra kiskanálnyi mennyiséget teszünk és köralakúra kikenjük. 170°C-on 5 percig sütjük, addig amíg a széle megpirul. Ezután egy nyújtófa segítségével megformázzuk. A ricottát összekeverjük a lime levével, bodzaszörppel és a vaníliával felvert tejszínt hozzákeverjük.
Sertésszűz egy nagyon friss és ízletes szószban, amit rendkívül egyszerű elkészíteni.
A sertésszűzet felszeleteljük, sózzuk, megkenjük dijoni mustárral, ráöntjük a 2 lime levét és szórunk rá friss zöld borsot. 1 órán át állni hagyjuk. Serpenyőben vajat melegítünk és megsütjük, majd kiszedjük és a maradék páclevet ráöntjük egy adag sherry kíséretében és hagyjuk főni, amikor már elfőtt néhány darabka vajjal megkötjük a szószt.
A soufflé-ról azt mondják, hogy nem könnyű és kényes dolog elkészíteni. Nos, én ma próbálkoztam vele először, és azt kell mondanom, nem kell félni tőle! Csak arra figyeljünk, hogy alaposan verjük fel a tojásfehérjét, és semmiképp se nyissuk ki a sütőt, mielőtt megsül.
Hozzávalók: 4 tojás 100 g étcsokoládé 60 g vaj 100 g porcukor
A sütőt 190°C-ra előmelegítjük. A csokoládét gőz felett megolvasztjuk, majd hozzá keverjük a vajat és a tojássárgájákat. A fehérjét a porcukorral felverjük. Majd a két masszát összekeverjük. A soufflé formákat kivajazzuk és 3/4 részéig megtöltjük a csokoládés keverékkel. 8-10 percig a sütő középső fokán sütjük.
Ez a frissitő sorbet tökéletes egy meleg nyári napon!
Hozzávalók: 1 ananász 1 ek rózsavíz 1 ek sherry 2 ek juharszirup 5 g vaníliacukor 1 csipet só 1 tojásfehérje
Az ananászt megtisztítjuk, felkockázzuk és pürésítjük. Ezután hozzáadjuk a rózsavizet, sherryt és juharszirupot. Egy tojásfehérjét felverünk a vaníliáscukorral amit szintén hozzáadunk. 3 órát a fagyasztóban állni hagyjuk, közben óránként megkeverjük.
Gyerekként sosem ettem meg a gombócban a gyümölcsöt, mindegy hogy szilva vagy valami más volt. Ez a barackos gombóc édes, zamatos gyümölcsöt rejt, a minek nehéz elleállni. Hozzávalók: 1 kg burgonya 20-30 dkg liszt kevés só 1 ek. búzadara 2 ek. olaj 1 tojás zsemlemorzsa fahéj cukor barack
A burgonyát héjában megfőzzük, megtisztítjük, ha kihűlt lereszeljük vagy krumplinyomón áttörjük. Hozzáadjuk a lisztet, aminek mennyisége attól függ hogy mennyire lisztes a burgonya. Majd búzadarát, olajat és a tojást is. Összedolgozzuk és egy hengert sodrunk belőle, amit ujjnyi szeletekre vágunk, laposra nyomkodjuk. A közepére a kimagozott, fahéjas-cukorral töltött barackot helyezzük és gombócot formázunk. Forrásban lévő sós vízben addig főzzük, amíg feljönnek a tetejére. Olajban pirított zsemlemorzsába hempergetjük, de használhatunk kókuszt, diót, mogyorót.
Nincs szükség túl sok hozzávalóra ahhoz, hogy valami finomat főzzünk!
Hozzávalók: 1 sertésszűz 150 g spenót 150 g gorgonzola szerecsendió 100 ml húsleves só, bors sör
A húst besózzuk és állni hagyjuk. Majd egy nyílást vágunk a közepébe és egy fakanál segítségével alagutat készítünk. A spenótot ízlés szerint ízesítjük és megfőzzük, ha elfőtt a leve hozzáadjuk a gorgonzolát vagy bármilyen más sajtot és megtöltjük a pecsenyét. Olajjal megkenjünk, borssózzuk és sört öntünk alá, majd 50 percig sütjük, néha meglocsoljuk.
Ez volt az első próbálkozásom valamilyen ázsiai étel elkészítésére. Igazából a kedvenc ázsiai éttermemben felszolgált kínai étel szószát próbáltam reprodukálni, több kevesebb sikerrel.
Hozzávalók: 4 csirkemell 250 g szójacsíra 2 db sárgarépa 1 paprika 1 közepes hagyma szójaszósz teriyaki szósz osztrigaszósz chili étkezési keményítő
A csirkemellet megtisztítjuk, feldaraboljuk majd kb. 2 órán át teriyaki szószban állni hagyjuk. Ezután étekzési keményítőt szórunk rá és elkeverjük, ezáltal a hús puha lesz. Felcsíkozzuk a zöldséget. Majd a forró wokba olajat öntünk (ebben az esetben szezámmagolaj), és a húst megsütjük, majd jöhet mellé a répa, hagyma és paprika egy kevés szójaszósz kíséretében. Ízlés szerint chilivel fűszerezzük. Miután a zöldségek már puhábbak, de még ropogósak belerakjuk a szójacsírát és megöntözzük osztriga-, és szójaszósszal, átkeverjük és maximum fél perc után levesszük a tűzhelyről aztán mehet a tányérra.