
Mindig több fajtát tartok a kamrában, és ha szükséges és lehetőségem van rá, az sem riaszt vissza, hogy akár órákat utazzak egy fajta után. A hagymák pármai sonkája, legalábbis szerintem, a francia Rosé de Roscoff, bár az olasz Tropea se kutya, de mindig csak második fog maradni a listámon. Sajnos az idei nedves időjárás nem kedvezett neki, mert elég sok volt a penészes köztük, és az ízük is vesztett abból az édes, utánozhatatlan zamatból. Igazi kincsként őrzöm őket, főleg most, hogy nem tudtam belőle rendesen bespájzolni. Ennek a gyönyörű rózsaszín hagymának, ami a Bretagne-ből származik, még saját ünnepet is rendeznek.

No, de most inkább térjünk a lényegre, a levesre. A francia hagymaleves Lyon városából származik, bár a párizsiak mind a mai napig vitáznak erről a lyoniakkal. A levest készíthetjük rántással, vagy nélküle és fűszerezhetjük, ahogyan szeretnénk, de az nagyon fontos, hogy a hagymát minden esetben, legyen az bármilyen fajta lassan, alacsony hőfokon akár néhány órán át pároljuk, amíg szépen karamellizálódik, semmi szükség cukrot adni hozzá.


Hozzávalók:
500 g hagyma
70 g vaj
1 ek liszt
50 ml fehérbor
1 liter csirke alaplé vagy húsleves
só, bors
Szeleteljuk vékony csíkokra a meghámozott hagymát és egy lábosban olvasszuk fel a vajat. Adjuk hozzá a hagymát és keverjük össze, hogy mindenhol jól bevonja a vaj. Alacsony hőfokon pároljuk addig, míg karamellizálódik, ez eltarthat akár 2-3 órán át, de az eredmény mindenképpen kárpótol, arról nem is szólva, hogy ez a leves lelke. Időközben néha keverjünk rajta egyet és adhatunk hozzá kevés sót is. Ízlés szerint fűszerezhetjük pl. kakukkfűvel, babérlevéllel, bár szerintem nem szükséges. Ha szépen megbarnult a hagyma, öntsük fel fehérborral és hagyjuk elfőni, majd keverjük hozzá a lisztet és öntsük fel az alaplével, vagy a húslevessel és főzzük lassan gyöngyözve olyan 50-60 percig. A végén ízesíthetjük konyakkal vagy portóival. Tálalás előtt tegyünk pirított kenyérszeleteket a leves tetejére, szórjuk meg sajttal és tegyük az előmelegített sütőbe addig, míg a sajt elolvad és megpirul. Karakteres ízű sajtot válasszunk mint pl. a Comté vagy a Gruyère.

7 comments:
Imádom a hagymalevest, én is ma azon gondolkodtam, hogy valamikor főzni kellene, mert egy éve csináltam utoljára.
Kacsazsíros kenyér hagymával ugye? :) bármikor :)))
Pörkölt hagyma nélkül.. :))) Ez jó, még sosem hallottam ilyet!
Kb, mint a hamis pörkölt (vagy gulyás), csak itt nem a húst spórolták ki belőle ;)
Gratulálok a szép kenyérhez!
Én a karfiollal voltam ugyanígy...legyen bármilyen mikroszkopikus darab :) viszont a hagymaleves...havonta egyszer biztos van télen-nyáron!
Gyakori, hogy gyerekkorban nem bírják a hagymát, aztán felnőtt korban nagy kedvelői lesznek.Ilyen a barátnőm is, mindig csak reszelve lehetett neki belefőzni, most meg minden kaját úgy kezd főzni, hogy elővesz egy fej hagymát :-)))
Én imádom a hagymalevest!Nagyon guszta a tied!
Szeretem a hagymát én is. ...és ezt a hagymalevest is :)
Hangulatos fotók!
@Vera: Legközelebb már vár a kenyér! ;)
@Puszedli: :))
@Beautbull: hanem az ízt! :)) Köszönöm.
@Piszke: Most már nálunk is gyakran lesz.
@Ottis: Gyerekként is imádtam nyersen, csak főve nem. Jó tudni, hogy más is van/volt így. :))
@Csibe: Örülök, hogy tetszenek!
Post a Comment