Hozzávalók:
a polentához:
42 g fehér polenta
200 ml zöldség alaplé
1-2 evőkanál frissen reszelt parmezán
10 g vaj
15 g tejszín
só, bors
a rukolás vajmártáshoz:
1 salotta
10 g vaj
4 evőkanál fehérbor
1 teáskanál fehérbor ecet
200 ml hal alaplé (opcionális)
150 g jéghideg vaj
25 g rukola
só, bors
a fekete trombitagomba püréhez:
20 g szárított fekete trombita gomba
1 teáskanál vaj
1 salotta
100 ml zöldség vagy szárnyas alaplé
35 g vaj
1 ág kakukkfű
pár csepp citromlé
só, bors
a fehér spárga sabayonhoz:
100 ml spárga alaplé
50 ml fehérbor
1 salotta
1 tojássárgája
pár csepp citromlé
szerecsendió
Amennyiben hagyományos polentát készítünk, akkor kövessük a zacskón lévő utasításokat. Fehér polenta esetén forraljuk fel az alaplevet, szórjuk bele a polentát és alacsony hőfokon folyamatos kevergetés mellett főzzük 30-40 percig. Ekkor keverjük bele a parmezánt, vajat és a tejszínt majd ízesítsük sóval és borssal. Tegyük egy tetszőleges formába és hagyjuk megdermedni. Tálalás előtt aztán darabokra vágva vajban pirítsuk aranybarnára. A vajmártáshoz egy kis lábosban olvasszuk fel a vajat, adjuk hozzá a kockára vágott salottát, majd öntsük fel a borral, ecettel és az alaplével. Főzzük körülbelül a negyedére és szűrjük le. Ezután keverjük bele egy mixerrel a vajat és a rukolát. Ízesítsük sóval, borssal. A gombapüréhez pároljuk a kockára vágott salottát üvegesre a vajban, adjuk hozzá a kinyomkodott gombát. Főzzül kb. 15-20 percig alacsony hőfokon az alaplében. Ezután tegyük egy aprítógépbe a vajjal és a kakukkfűvel együtt és pürésítsük. Tegyük újra egy lábosba és alacsony hőfokon "szárítsuk" 10 percig, majd ízesítsük sóval, borssal és pár csepp citromlével. A sabayonhoz redukáljuk az alaplevet és a bort a kockára vágott salottával és maradék spárgavégek és héj hozzáadásával, majd szűrjük le. Gőz felett verjük habosra a tojássárgájával, majd ízesítsük citromlével, szerecsendióval, sóval, borssal. Tálaljuk bőrén sütött fogassal, zöldspárgával és vajban átforgatott rukolával.
Ez nagyon dekoratívra sikeredett. Az íze is biztos csodálatos volt.
ReplyDeleteSokszor az az érzésem a saját receptjeimnél, hogy túl sok hozzávalót használok. Most viszont megnyugodtam. Te még rajtam is túl teszel.
Néha azért a kevesebb, több :)
ReplyDeleteElég relatív dolog ez. Ott van például az indiai garam masala fűszerkeverék. Pont a hétvégén csináltam egy adagot 9 fűszerből és ehhez még minimum kétszer ennyi hozzávaló jött a kész étel elkészítéséhez.
ReplyDelete