Előráncigáltam egyik kedvenc párosításomat az áfonyát és a zöldcitromot. Olyan szép lila mind a kettő, de nem? Jó-jó tudom, de szerintem a zöldcitromnak lila illata van. De térjünk inkább a tárgyra. Azt hiszem legalább ezer éve nem készült ilyesmi a konyhámban, amit jórészt a nagy meleg számlájára lehet írni. Szóval az áfonyát megsütöttem, hogy a fűszerek előcsalogassanak belőle minden rejtett ízt, aztán még egy kis habverés és már kész is volt a mousse. A leveles tészta már nagyobb munka, itt találtok hozzá egy nagyszerű receptet. Aztán nádcukorral és pici fahéjjal megszórva már ment is a sütőbe. A habcsókba lehet csempészni egy kevéske rózsavizet, de csak óvatosan, nehogy túl folyós legyen tőle a massza, igazából a szirup lenne az ideális megoldás. Tetejére illatos rózsaszirom és már jöhet is a málna és a jéghideg zöldcitromos angol krém, amit egyébként a két maradék tojássárgájából szinte kötelező összedobni.
Hozzávalók: az áfonya moussehoz: 150 g áfonya 1 evőkanál nádcukor 1 zöldcitrom fahéj szerecsendió 1 lap zselatin 20 g tojásfehérje 15 g cukor 1 evőkanál víz 100 g tejszín
a habcsókhoz: 30 g tojásfehérje 30 g cukor 25 g porcukor 1/4 teáskanál kukoricakeményítő szárított rózsaszirom
a zöldcitromos angol krémhez: 150 ml tej 40 g cukor 1/4 vaníliarúd 1 zöldcitrom reszelt héja 2 tojássárgája
A
sütőt előmelegítjük 150°C-ra. Az áfonyát összekeverjük a nádcukorral, fahéjjal, szerecsendióval és zöldcitromlével ízesítjük, majd 15-20 percig sütjük. Az áfonyát még melegen pürésítjük, 100 gramm pürében feloldjuk az előzőleg beáztatott zselatint. A cukorból és vízből szirupot főzünk, amit 120°C-osan a már majdnem felvert tojásfehérjéhez adunk és kemény habbá verjük és az áfonyapüréhez keverjük. A tejszínt felverjük és szintén az áfonyához forgatjuk. Tetszőleges formába öntjük a masszát és 3-4 órát dermedni hagyjuk.
A habcsókhoz a tojásfehérjét verjük egy csipet sóval félkeményre, majd adagoljuk hozzá a cukrot és verjünk kemény habot. Forgassuk bele a porcukrot és a keményítőt. Nyomjuk sütőpapírra tetszőleges formában és tegyünk a tetejére rózsaszirmot. 90°C-ra előmelegített sütőben mérettől és vastagságtól függően szárítsük 90-120 percig.
Az angolkrémhez a tojássárgáját habosra keverjük a cukorral, közben a tejet a zöldcitromhéjjal és egy negyed vaníliarúddal felforraljuk, majd folyamatos keverés mellett a tojássárgájához öntjük. A keveréket 85°C-ig melegítjük, leszűrjük és lehűtjük.
Ugyan már napok óta zuhog az eső és teljesen őszi hangulat kerített magába, azért maradok a könnyű, nyári ételeknél. Hátha visszjön még a meleg! Ez a saláta nagyon egyszerű és pillanatok alatt össze lehet dobni, így az otthoni hőségben is be lehet vállalni, ha éppen nem a vízparton lógatja az ember a lábát! A rákokat marináljuk egy jó fél órát, aztán pár perc alatt már meg is sülnek, de akár grillezhetjük is.
Hozzávalók: a garnélához: személyenként 3-4 garnéla gyömbér fokhagyma chili földimogyoróolaj zöldcitrom leve és héja
a salátához: 1 kígyóuborka 1/2 sárgadinnye 1 teáskanál zöldcitromlé 1 evőkanál hidegen sajtolt repceolaj 2 evőkanál joghurt vagy kefír őrölt koriander kapormag só bors
a szezámmagos tuiles-hez: 50 g puha vaj 1/2 teáskanál méz 1 evőkanál halszósz 30 g liszt 1 tojásfehérje 1/2 teáskanál fekete és fehér szezámmag
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A tuiles-hez a vajat habosra keverjük a mézzel, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót és simára keverjük. Tetszés szerinti formában egy sütőlapra kenjük és kb. 5 perc alatt megsütjük. Figyeljük folyamatosan, mert nagyon hamar megéghet!
A garnélát marniáljuk ízlés szerint chilivel, fokhagymával, gyömbérrel, kevés zöldcitromlével és héjjal, valamint olajat is öntünk hozzá, majd tálalás előtt forró serpenyőben megsütjük. A salátához az uborkát és a dinnyét vékonyra vágjuk. Kb. 70 g dinnyét pürésítünk zöldcitromlével, olajjal és kefírrel. Szűrőn átkenjük, sóval, borssal, korianderrel és pirított kapormaggal ízesítjük.